Zima to okres raczej martwy jeśli chodzi o budowę domu. Niskie temperatury i liczne opady nie sprzyjają pracom w terenie.
Na szczęście klimat zmienia się na tyle, że obfite opady śniegu to raczej rzadkość, ale trzeba radzić sobie z niskimi, czasem nawet bardzo, temperaturami.
Aby nie malować tak czarnego obrazu w spełnianiu marzeń o własnym małym białym domku na pocieszenie mam dla Was informację, że część prac można wykonywać zimą.
Przede wszystkim można wykonywać pracę we wnętrzu domu. Jeśli budynek jest zamknięty i mamy szansę na rozprowadzenie chociaż prowizorycznego ogrzewania możemy stawiać ściany działowe, kłaść tynki, gładzie czy płytki.
Do dogrzania budynku można użyć specjalnych nagrzewnic, tradycyjnych farelek, czy nawet przenośnych piecyków na węgiel, ale musicie pamiętać, żeby mieć możliwość odprowadzenia spalin na zewnątrz. Nie muszę chyba mówić dlaczego?
Rozpalenie ogniska na środku salonu też odpada.
Jest stos firm świadczących usługi wynajmu sprzętu do ogrzania, czy osuszania budynku. Trzeba się jednak liczyć z kosztami i to wcale nie takimi małymi. Lepiej jest przeczekać do wiosny, ale na pewno wykonanie takich prac nie jest niemożliwe. Musicie jednak pamiętać, że aby wykonać prace tynkowe w pomieszczeniu musi panować temperatura minimum 15 stopni Celsjusza. Spadek temperatury może spowodować spowolnienie twardnienia zapraw.
Elewacja i ocieplenie domu również jest możliwa do przeprowadzenia zimą, ale trzeba pamiętać o paru złotych regułach.
Przede wszystkim do ocieplenia domu za pomocą styropianu należy wybrać odpowiednie materiały. Zaprawa powinna być cementowa, ale w wersji zimowej. Umożliwia prace do -5 stopni, pod warunkiem, że użyje się odpowiedniej chemii, przeznaczonej do prac przy takich temperaturach. Całkiem wykonalne w naszych warunkach.
Generalnie rzecz ujmując jeśli styropian zostanie położony na zimę bez otynkowania, to pod wpływem czynników atmosferycznych panujących zimą zdąży pożółknąć i skruszeć, co będzie wiązało się na wiosnę z dodatkowymi pracami. A dodatkowe prace na budowie zawsze wiążą się z dodatkowymi kosztami. Warto mieć to na uwadze, jeśli skrupulatnie pilnujemy budżetu. Ten rozchodzi się bardzo szybko.
Jeśli wybraliśmy ocieplenie domu wełną mineralną to nie mam dobrych wieści - trzeba czekać do wiosny. Podczas wilgotnej zimy wełna nasiąknie i straci swoje właściwości termoizolacyjne. Kładzenie jej zimą mija się z celem.
To, co napewno odpada zimą to prace wiążące się z pracą koparki na budowie. Grunt jest przemarźnięty, stwardniały i wszelkie prace wykopowe są nie tyle ciężkie do realizacji, co wręcz niemożliwe. Dlatego też wszelkie prace, które wiążą się z fundamentami odpadają. I nawet jeśli się uprzemy i wykopiemy grunt pod fundamenty to wszelkie prace betonowe przy niskich temperaturach odpadają ze względu na konieczność użycia wody. Każdy kto choć trochę uważał na lekcjach fizyki, wie jak zachowuje się woda przy niskich temperaturach.
Jeśli zdążyliśmy już wykonać wykop pod fundament lepiej, żeby na zimę nie został otwarty. Najlepiej jest zalać fundamenty zanim przyjdzie siarczysty mróz. Jeśli fundamenty zostaną wykonane przed zimą, z odpowiednim zapasem czasu, aby dały radę zastygnąć nie powinno im się nic stać, ale należy je przykryć i zabezpieczyć przed mrozami.
Najlepiej jest zrobić sobie przerwę, aby na wiosnę nie okazało się, że trzeba wszystko poprawiać, bo technicznie wykonane prace nie spełniają warunków. Szkoda podwójnie wydanych pieniędzy.
MorrineLand miało takie szczęście, że zimy praktycznie nie było. Budowa MorrineLandu rozpoczęła się w lutym, przy czym nie było w ogóle opadów, ani mrozu, a zakończyła się w październiku. Idealnie.
Można wiedzieć gdzie kupowałeś materiały? Ja od kilku dni przeczesuje sklepy budowlane jednak ceny są mało zadowalające. Może internetowy sklep jak np. https://www.docieplajdom.pl/ ? Jeżeli masz jakieś ciekawe sklepy to proszę o kontakt.
OdpowiedzUsuńHej,
OdpowiedzUsuńdzięki za komentarz;)
Materiały kupował mój generalny wykonawca, do tego miało to miejsce kope lat temu, więc ceny napewno nie są porównywalne;) Wydaje mi się, że nie pomogę, na dzień dzisiejszy przestałam kompletnie śledzić rynek budowlany ;)
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńOgólnie panuje zasada, że lepiej jest taki dom przezimować. Jeśli mamy huż gotowy dom to warto poczytać wskazówki z https://www.stankan.pl/jak-zabezpieczyc-dom-przed-zima i odpowiednio zabezpieczyć dom przed zimą. Jest to niezwykle ważne ze względu na to, że jak są zimne dni to nasza budowla może bardziej niszczeć.
OdpowiedzUsuńPraca na budowie Gdynia. Zachęcam do kliknięcia i przejścia na witrynę STRABAG, szczególnie, kiedy ktoś poszukuje dobrze płatnej pracy.
OdpowiedzUsuńStoję właśnie przed wyborem styropianu do ocieplania domu przed zimą. Jaki wybrać? Aktualnie informacje biorę z tej strony www ale macie może jakieś inne, ciekawe propozycje?
OdpowiedzUsuń